טיפול טבעי במחלת חניכיים

ברשותכם, כמה מלים על טבעי. יש חומרים טבעיים שמזיקים לאדם ויש גם צמחים רעילים מאוד. ריכזתי טיפולים שנחקרו ונמצאו יעילים ולא מזיקים.

כדי להבין את הטיפולים, תחילה יש להבין את מהות המחלה והסיבות לה, החל מנפוצות ולסיום הנדירות.

סיבות נפוצות למחלה:

*רובד החיידקים, הוא חומר דביק השוקע באופן קבוע על פני השיניים. כאשר אין ניקוי מספק של שקע החניכיים מסביב לשן, חיידקים מפרישים לתוכו תרכובות רעלים, רדיקלים חופשיים ואנזימים הורסי קולגן ורקמות חיבור, רעלים הפוגעים במערכת חיסון. החומרים מגיעים לדם ולאיברים אחרים בגופינו. הוכח קשר בין רובד חיידקים וגורמי דלקת בדם לבין יכולת איזון סוכר, תנגודת לאינסולין, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סיכון לשבץ והתקפי לב.

*חורים בשיניים הם למעשה מקור לזיהום ולחיידקים, גם אלה שעושים דלקות חניכיים. שתי התופעות מעודדות זו את זו ויש לטפל בהן במקביל.

*סטרס פוגע בתנגודת החיסונית של גופנו דרך הפרשת הורמון קורטיזול. סטרס קשור לדלקת חניכיים.

*שחזורים לקויים ושיקום גרוע הינם גורמים נפוצים לדלקות חניכיים. שוליים תלויים מספקים מקום אידאלי להצטברות רובד. העדר נקודת מגע הדוקה בין שיניים גורם לדחיסת מזון והצטברותו בין השיניים.

*סתימות לבנות מסוג קומפוזיט או שרף מרוכב מקושרים למחלות חניכיים מכמה סיבות. 1. הם מפרישים חומר דמוי ביספנול A 2. ישנו קושי בביצוע צורת שן מושלמת, כתוצאה מזון מצטבר ונרקב בין השיניים, קושי בהסרת רובד שן יעילה בצחצוח. 3. החומר עצמו מהווה מצע גידול לחיידקים אשר גורמים לדלקת חניכיים וחורים מסביב לסתימה ובשיניים סמוכות. אתם תוהים למה לא שמעתם על זה עד עכשיו? כי אלה החומרים היקרים והשימושיים ביותר ולאף אחד אין מוטיבציה לספר לכם על הסכנות והנזקים. יש מצבים, בהם שימוש בחומרים אלה בלתי נמנע. בשאר המצבים, כדאי לבחור בחומר אחר.

טיפול טבעי במחלת חניכיים
טיפול טבעי במחלת חניכיים

סיבות נוספות לדלקת חניכיים:

• שיניים חסרות ללא תחליף • ליקוי הסגר • דחיקת לשון • הידוק שיניים • חבלה ע"י מברשת שיניים, קיסמים ועוד • נשימה דרך הפה • מעשנים מועדים יותר לדלקת חניכיים ואובדן שיניים בגלל נזק מצד רדיקלים חופשיים. בנוסף, עישון מוריד רמות של ויטמין C, שידוע כחשוב לרקמות חיבור שבונות את החניכיים.

במקרים נדירים, מחלת חניכיים יכולה להוות סימן ראשון למחלה מערכתית כמו סוכרת, מחלות קולגן או ליקויים בתפקוד מערכת חיסון, חסר בויטמינים. תרופות רבות מחמירות דלקת חניכיים קיימת, כך תרופות שמשפיעות על מערכת חיסון, תרופות שמייבשות את הרוק, תרופות מסויימות ליתר לחץ דם ואנטי דפרסנטים, תרופות מסויימות לאפילפסיה, הורמוני מין והריון

הטיפול - הוא בראש ובראשונה התאמת שגרת היגיינה אישית, דקדקנית. הסרת כל הרובד והאבנית מעל ומתחת לחניכיים. במקביל, אבחון גורמי סיכון וטיפול בהם.

בשלבי מחלה ראשונים, טיפול זה יכול להספיק. במחלת חניכיים מתקדמת יותר, נדרשת התערבות ניתוחית המבוצעת על ידי פריודנט מומחה.

*תרופות טבעיות לטיפול בדלקת חניכיים:

חומרים בעלי פעילות אנטי דלקתית, דוגמת כורכומין, קמומיל וחומצה היאל-אורונית המצויה בתכשיר ג'ינגיגל.

חומרים אנטי בקטריאליים ומחטאים ידועים ובדוקים הם פרופוליס, מרווה, מי מלח, דקפינול, כלורהכסדין.

*תזונה לטיפול בדלקת חניכיים:

על פי הרפואה הסינית, כדי למנוע מחלת חניכיים יש לאכול מזון טבעי בצורתו הגולמית ביותר. ללא עיבוד, אפילו עם קליפות.

שאלה: יש לי דלקת חניכיים חוזרות. מה עליי לעשות? תשובה: כדאי להביא אביזרי ניקוי מהבית לכל ביקורת וטיפול שיננית, לבקש הדרכה לדיוק ההיגיינה.

משחות שיניים ומי פה יכולים להיות לעזר אך גם בעוכרייך במידה ולא מותאמים נכון. את שגרת הטיפוח יש לעדכן בתדירות של 3-6 חודשים.


לפרטים נוספים ויצירת קשר השאירו פרטים ונדבר

תודה על ההרשמה, נחזור בהקדם